Gyakori kérdések
Kötelező-e három éves kortól a gyerekeket felvenni az óvodába?
A Köznevelési Törvény a kötelezettséget 2015 szeptemberétől írja elő, abban az esetben, ha a gyermek az adott év augusztus 31-ig a harmadik életévét betölti.
Kötelező-e a gyermekemet az óvodába beíratni?
Az óvodakötelezettség a gyermek 3 éves korától áll fenn. Azonban a szülő kérelmére a 3-4 éves gyermeket a Pest Megyei Kormányhivatal Járási Hivatala felmentheti. A felmentés 4 éves korig adható, különösen indokolt esetben 5 éves korig és a kérelem minden év április 15-ig nyújtható be. (Nkt. 8.§. (2) bek.)
Mikortól kell/lehet a gyermeket óvodába beíratni?
Intézményünk három éves kortól fogadja a gyermekeket. Beíratni bármikor lehet, de célszerű a fenntartó által kitűzött napokon, ami minden évben április - május két napjára tevődik. Ekkor azokat a gyermekeket érdemes beíratni, akik az adott év október 31-ig a harmadik életévüket betöltik.
Kötelező-e a gyermeket az óvodába felvenni?
Az óvodába azokat a gyermekeket kötelező felvenni, akik az adott év augusztus 31-ig a 3. életévüket betöltik. Amennyiben a férőhely lehetővé teszi, felvehető az a gyermek is, aki a törvény szerint még nem óvodaköteles, azaz, az adott év augusztus 31-ét követően tölti be a harmadik életévét. A jelentkezés ekkor is folyamatos, és a jelentkezés időpontjában fennálló szabad férőhelyek száma teszi lehetővé a pozitív elbírálást.
A felvételnél szempont-e az érkezési sorrend?
Nem. A beiratkozás mindkét napon 8.00-16.00 óráig van. Ebben az időintervallumban bármikor be lehet iratkozni.
Ágy és szobatisztának kell-e lenni a gyermeknek?
Igen! Az óvoda a bölcsődével ellentétben nem szociális, hanem nevelési intézmény. Sem személyi, sem tárgyi feltételek nincsenek az óvodákban a pelenkázáshoz. Az adatfelvételi lapon az aktuális helyzetnek megfelelően kell bejelölni a szobatisztaságot. Amennyiben a gyermek még az óvodába lépéskor sem ágy- és szobatiszta, úgy lehet kérni az óvodába járás alóli felmentést a járási hivataltól.
A beiratkozáskor mindkét szülőnek meg kell-e jelennie?
Nem. Elég, ha egy felnőtt íratja be a gyermeket, hiszen ez csak adatfelvétel. Az adatfelvételi lap 1.sz. mellékletét azonban - ha a szülői felügyeleti jogot közösen gyakorolják - mindkét szülőnek alá kell írni. Az 1. sz melléklet és a szülői felügyeleti jog gyakorlásáról szóló nyilatkozat elvihető és az aláírás pótolható, vagy meghatalmazással az egyik szülő aláírása is elegendő. Amennyiben a szülői felügyeleti jog kizárólagos, azt hivatalos dokumentummal szükséges igazolni.
A beiratkozáskor a gyermeket is hozni kell az óvodába?
Nem.A nagymértékű ügyfélforgalom miatt az irodai körülmények nem alkalmasak a gyermekek életkorának megfelelő fogadásra. A babakocsik emeleten való tárolására - szintén - helyhiány miatt nincs lehetőség.
Ekkor arra sincs lehetőség, hogy az óvodát megtekintsék, illetve, hogy gyermekük játsszon a csoportokban, vagy az udvaron.
Az adatlap online is letölthető. Kérjük, az adatlapot pontosan, az okmányokban szereplő adatokkal egyezően szíveskedjenek kitölteni! Az adatlapot az intézmény nyomtatja aláírásra.
A szülőnek meg kell-e jelennie személyesen a beiratkozáskor?
Nem! Amennyiben egyik szülő sem tud megjelenni a beiratkozáskor, úgy bármely más személy is beírathatja, de ebben az esetben a szülő részéről meghatalmazás szükséges az adatlap aláírásához. Kizárólag a hiánytalanul bemutatott dokumentumok alapján írható alá az adatlap, ezt követően válik érvényessé a jelentkezés.
A lakóhelyhez legközelebb eső, illetve a körzetileg illetékes óvodába veszik fel a gyermeket?
Törekszünk arra, hogy így legyen, azonban ez sajnos nem minden esetben valósítható meg. Előfordul, hogy nem a körzetileg illetékes, illetve a lakóhelyhez legközelebb eső óvodába nyer felvételt a gyermek.
Amennyiben még nincs lakcímkártyájuk, be lehet-e íratni a gyermeket?
A beiratkozáshoz a gyermek és legalább az egyik szülő 3 hónapnál régebbi lakcímkártyája is szükséges, amivel igazolni tudják, hogy dunakeszi lakosok. Amennyiben még nem költöztek ide, úgy elfogadjuk az adás-vételi szerződést, illetve a bérleti szerződést is.
Szükséges-e munkáltatói igazolás?
Nem.
A beiratkozással, illetve felvétellel kapcsolatos kérdésekben közvetlenül a szakmai igazgatót, illetve a tagóvoda-vezetőt kell keresni?
Nem. A titkárságon személyesen, vagy telefonon is lehet érdeklődni. Ebben az esetben is ugyanolyan korrekt, és kielégítő választ kapnak, mintha a szakmai igazgatóval beszélnének.
A gyermek abba a csoportba kerül-e, ahová a szülő szeretné?
A csoportbeosztásról a szakmai igazgató dönt. Kérni lehet, ha valamelyik csoportba szeretnék a gyermeket, de ezt nem minden esetben tudjuk figyelembe venni. Vannak ugyanis olyan pedagógiai szempontok, melyek az egészséges közösség kialakításának szempontjából elsődlegesek (pl. arányos elosztás életkorok, nemek szerint) A tagóvoda illetve a csoport megjelölésére kizárólag az adatlapon van lehetőség, a későbbiekben az elbírálás folyamata miatt nem tudjuk figyelembe venni.
Az intézmény fogad-e sajátos nevelési igényű gyermekeket?
Amennyiben a gyermek integráltan nevelhető és erről az országos szakértői bizottságok valamelyike szakértői véleményt ad, illetve kijelöli intézményegységünket, tudjuk fogadni a beszédfogyatékos, a látás-és hallássérült, az enyhén értelmi fogyatékos és az ép értelmű autista gyermekeket.
Működik-e a városban szegregált óvoda?
2020 szeptemberétől - a korábban János utcai Tagóvodaként működő épületben - az autizmus spektrum zavarral és a kevert specifikus fejlődési zavarral küzdő gyermekek fogadására van lehetőség, ahol speciális szakemberek fejlesztik a gyermekeket.
Tiszta csoportok működnek-e az intézményegységben?
Nem, mind a nyolc tagóvodánkban vegyes életkorú csoportok működnek.
|